Liikenneturvallisuustyöryhmä

Valtimon kunnanhallituksen 30.10.2014 perustaman liikenneturvallisuustyöryhmän tavoitteina ovat jatkuvan liikenneturvallisuustyön ylläpito, liikenneturvallisuustyön painoarvon korostaminen päättäjille ja resurssien järjestäminen liikenneturvallisuustyöhön.

Valtimon liikenneturvallisuustyöryhmän kokoonpano:
 

Mustonen Leena, leena.mustonen(at)valtimo.fi, puheenjohtaja

Pilvi Lesch, pilvi.lesch(at)ramboll.fi, sihteeri

Parkkinen Pasi, pasi.parkkinen(at)valtimo.fi

Suhonen Keijo, keijo.suhonen(at)valtimo.fi

Veijo Karppinen, veijo.karppinen(at)oyk.fi

Juhani Turunen, juhani.turunen(at)oyk.fi

Jorma Korhonen, jorma.korhonen(at)pkky.fi

Tuomo Hölttä, tuomo.holtta(at)oyk.fi,

Esko Tolvanen, esko.tolvanen(at)ely-keskus.fi

Mari Voutilainen, mari.voutilainen(at)liikenneturva.fi

Sami Meriläinen, sami.merilainen(at)pkpelastuslaitos.fi

Matti Roininen, matti.roininen(at)poliisi.fi

Tiina Kärkkäinen, tiina.karkkainen(at)valtimo.fi

Olli Meriläinen, olli.merilainen(at)ely-keskus.fi

Liikenne ja tieverkko

Liikenneturvallisuussuunnitelma (pdf-asiakirja)

Valtuusto hyväksyi kokouksessaan 29.12.2009 Valtimon liikenneturvallisuussuunnitelman pienin muutoksin.
 
Muutokset painettuun sekä sähköiseen liikenneturvallisuussuunnitelmaan ovat seuraavat:
 
Valtimon taajamaan esitetyt parannustoimenpiteet: 
 
Nro 1 Keskuskatu poistetaan toimenpiteet b) ja d)
Nro 5 Kunnantie poistetaan toimenpide b)
Nro 7 Vt 6 keskustan kohdalla muutetaan toimenpide a) seuraavanlaiseksi: "nopeusrajoituksen laskeminen 60 km/h:iin välillä Metsurintie - Naulatien risteys 
Nro 8 Metsurintie poistetaan toimenpide "Hidastetöyssy"
Nro 9 Pitkäkatu poistetaan toimenpide kokonaan
 
Valtimon haja-asutusalueelle esitetyt parannustoimenpiteet:
 
Nro 27 Mt 15917 poistetaan toimenpide kokonaan
Nro 34 Vt 6, Mt 5850 Koppelontien liittymä poistetaan toimenpide "Kesänopeusrajoituksen laskeminen 80 km/h:iin"