Liikenneturvallisuustyöryhmä

Valtimon kunnanhallituksen 30.10.2014 perustaman liikenneturvallisuustyöryhmän tavoitteina ovat jatkuvan liikenneturvallisuustyön ylläpito, liikenneturvallisuustyön painoarvon korostaminen päättäjille ja resurssien järjestäminen liikenneturvallisuustyöhön.

Valtimon liikenneturvallisuustyöryhmän kokoonpano:
(kh 16.10.2017 § 157)

 

Ari Jaaranen, ari.jaaranen(at)valtimo.fi, koollekutsuja, Valtimon kunta

Pilvi Lesch, pilvi.lesch(at)ramboll.fi, sihteeri, Ramboll

Tiina Kärkkäinen, tiina.karkkainen(at)valtimo.fi, Valtimon kunta

Mari Voutilainen, mari.voutilainen(at)liikenneturva.fi, Liikenneturva

Janne Pelo, janne.pelo(at)pkpelastuslaitos.fi, Pohjois-Karjalan pelastuslaitos

Matti Roininen, matti.roininen(at)poliisi.fi, Itä-Suomen poliisilaitos

Veijo Karppinen, veijo.karppinen(at)oyk.fi, liikenteenharjoittaja

Aila Ovaskainen, aila.ovaskainen(at)aspa.fi, Aspa, Valtimo

Jari Piirainen,  jari.piirainen(at)valtimo.fi, kunnanhallituksen edustaja

Olli Meriläinen, olli.merilainen(at)ely-keskus.fi, Pohjois-Savon ely-keskus

Else Salmikannas, else.skannas53(at)gmail.com, Vanhus- ja vammaisneuvosto

Siiri Hakkarainen, siiri.as.hakkarainen(at)gmail.com, Nuorisovaltuusto

Kimmo Huusko, kimmo.huusko(at)riveria.fi, Ammattiopisto, Valtimo

 

Liikenne ja tieverkko

Liikenneturvallisuussuunnitelma (pdf-asiakirja)

Valtuusto hyväksyi kokouksessaan 29.12.2009 Valtimon liikenneturvallisuussuunnitelman pienin muutoksin.
 
Muutokset painettuun sekä sähköiseen liikenneturvallisuussuunnitelmaan ovat seuraavat:
 
Valtimon taajamaan esitetyt parannustoimenpiteet: 
 
Nro 1 Keskuskatu poistetaan toimenpiteet b) ja d)
Nro 5 Kunnantie poistetaan toimenpide b)
Nro 7 Vt 6 keskustan kohdalla muutetaan toimenpide a) seuraavanlaiseksi: "nopeusrajoituksen laskeminen 60 km/h:iin välillä Metsurintie - Naulatien risteys 
Nro 8 Metsurintie poistetaan toimenpide "Hidastetöyssy"
Nro 9 Pitkäkatu poistetaan toimenpide kokonaan
 
Valtimon haja-asutusalueelle esitetyt parannustoimenpiteet:
 
Nro 27 Mt 15917 poistetaan toimenpide kokonaan
Nro 34 Vt 6, Mt 5850 Koppelontien liittymä poistetaan toimenpide "Kesänopeusrajoituksen laskeminen 80 km/h:iin"